Blagdan Svetog Blaža

Blagdan Svetog Blaža

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Na blagdan sv. Blaža, 3. veljače, misu u 18 h je u zajedništvu s domaćim župnikom vlč. Tomislavom, predvodio vlč. Ivan Bingula.  Na današnji blagdan svake godine po svim crkvama dijeli se blagoslov grla, po zagovoru sv. Blaža, biskupa i mučenika. Ovaj se blagoslov temelji na prastaroj predaji po kojoj je sv. Blaž svojim blagoslovom spasio dječaka kome je u grlu zapela riblja kost. Kako nam je u propovijedi pojasnio vlč. Ivan Bingula. Sv. Blaž rodio se u Sebasti, ondašnjoj Maloj Armeniji, danas središnjoj Turskoj, a ubijen je 317. godine odrubljivanje glave. I kao što to često biva u povijesti, ime njegovog mučitelja nije ostalo zapisano, ali je ime mučenika, Blaža, ostalo u pamćenju i trajnom sjećanju kod ljudi koji se i danas utječu njegovom zagovoru. U našoj župi se svake godine okupi lijepi broj vjernika koji se utječu molitvom svecu primajući po njegovom zagovoru blagoslov grla.