You are currently viewing 7. uskrsna nedjelja

7. uskrsna nedjelja

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

U evanđelju današnje sedme vazmene nedjelje slušamo Isusove riječi kojima moli Nebeskog Oca za svoje učenike: „Oče sveti, ne molim samo za ove nego i za one koji će na njihovu riječ vjerovati u mene: da svi budu jedno kao što ti, Oče, u meni i ja u tebi, neka i oni u nama budu da svijet uz vjeruje da si me ti poslao.“ Tako je molio Isus na Posljednjoj večeri. Isusov pogled u tom svečanom času ide u budućnost, on presijeca stoljeća, pred očima mu je bezbroj učenika, i ovogodišnji naši prvopričesnici i krizmanici, svi mi, odnosno čitava Crkva. Kakvo je to Isusovo jedinstvo na koje nas poziva? Isto ono kakvo je između Njega i nebeskoga Oca. Oni su dionici jedne božanske naravi, zato je jedinstvo potpuno i neraskidivo. Kršćani nisu samo putnici u istom vlaku, koji su slučajno zajedno i opet se na slijedećoj stanici raziđu; nisu ni učenici u istom razredu, pa kad nastava završi, raziđu se kući, a nisu ni članovi nekog Božjeg sindikata, moćne organizacije koja se zove Crkva; oni su Isusova zajednica. Naše jedinstvo proizlazi iz Boga u kojega vjerujemo, mi smo jedno u njemu, u istoj vjeri, u istoj milosti. Uzor toga jedinstva je Presveto Trojstvo: tri osobe povezane nerazdvojivom vezom ljubavi, ali u slobodi. Ni jedna se podjela u svijetu nije dogodila zbog prevelike ljubavi, naprotiv uzrok je uvijek manjak ljubavi, pravednosti, jednakosti, odnosno uvijek je u pitanju manja ili veća sebičnost. Sveti Augustin je to divno rekao: „Ako ispravno mislimo, mi smo u Bogu. Ako ispravno živimo, Bog je u nama.“ Počelo Božjeg jedinstva je međusobna ljubav božanskih Osoba. Međusobna ljubav treba biti pokretačka snaga i kršćanima. Ljudima nužno treba jedinstvo, sloga i mir, toga neće biti bez obraćenja srca, bez borbe protiv vlastite sebičnosti i uskogrudnosti. Crkva treba biti znak jedinstva cijelomu svijetu. Eto, zato je prva dužnost kršćanina, naša dužnost: raditi i moliti za kršćansko jedinstvo, kako bi se ostvarila Isusova želja: da svi budu jedno, jedno u vjeri i ljubavi. Zato i mi kao župna zajednica pozvani smo moliti i za naše ovogodišnje krizmanike i prvopričesnike da ostanu trajno povezani s Bogom. Molitva sviju nas bit će njihova duhovna snaga koja će ih nositi na olujnom moru života.

Tomislav Petrić, župnik

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJENČANJE:

  • Luka Brezenci i Lara Pavlović – petak (3.6.2022.) u 16 h
  • Domagoj Golubić i Ivana Perić – petak (3.6.2022.) u 17 h
  • Dino Kralj i Antonia Prlog – subota (4.6.2022.) u 16 h
  • Marko Špehar i Dunja Čižmak – subota (4.6.2022.) u 17 h

 KRŠTENJE:

  • Iris Enola Špehar – subota (4.6.2022.) u 17 h

 

ŽUPNI LISTIĆ