You are currently viewing 23. nedjelja kroz godinu

23. nedjelja kroz godinu

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Današnja nedjelja nastavlja nas podsjećati na važnost kršćanske brige za vječni život. Razmišljajući o današnjem evanđelju, kršćanin lako može doći do zaključka da Isus traži od nas suprotno onome što je cijelo vrijeme naučavao i živio. No Isus ni slučajno ne želi dokinuti zapovijed ljubavi prema bližnjemu, pogotovo ne prema vlastitim roditeljima, djeci, bračnom drugu. On nas ovdje ne poziva na mržnju iako nam se to u prvi mah tako čini. Glagol mrziti ovdje ima sasvim drugo značenje, on se koristi kako bi nam ukazao na važnost Isusova nasljedovanja. Nije li sam rekao da nije došao dokinuti Zakon i Proroke nego ih dopuniti. Sve to ostaje na snazi. Ali na prvom mjestu mora biti Bog. Tko želi k Bogu Isusovim putem, mora računati da je to naporan i strm put. Riječ je o ozbiljnom zahtjevu koji Isus izriče: onomu tko želi biti njegov učenik ne smije biti ništa na svijetu važnije od toga, pa bili to i vlastiti roditelji ili najbliži srodnici. To je izrečeno i drugom Isusovom poukom: „I tko ne nosi svoga križa i ne ide za mnom, ne može biti moj učenik!“. Ne može se za Isusom ići iz znatiželje. A neki su Isusovi slušatelji upravo tako pošli, jer ga je slijedilo „silno mnoštvo“. Isusu je jasno da mnogi od njih idu zato jer im je to privlačno, jer on čini čudesa i hrani gladne, liječi bolesne, zanimljivo priča, a sve besplatno. Oni očekuju lagodan i zabavan život, bez obveza. A time su posve krivo razumjeli Isusa. Zato im on jasno govori koje uvjete mora ispuniti onaj tko ga želi slijediti. Tko nije za to spreman, bolje da na vrijeme odustane. To se tiče i nas današnjih vjernika! Isus i od nas traži definitivnu odluku. Ona nije laka, ali je nužna, jer biti kršćanin ne znači samo svečano slaviti Božić, nego znati ostati Isusu vjeran i kad dođe naš Veliki petak; slijediti ga oduševljeno ne samo kad primamo sakramente, nego i kad dođe teška zbilja života; držati se Isusovih moralnih načela u svijetu koji ta načela ne prihvaća; imati hrabrosti plivati protiv struje kad su u pitanju Božji zakon i kršćanska moralna načela; ne pokolebati se ni kad nas sa svih strana napadaju, pa i kad treba zbog svoga uvjerenja i trpjeti. Jedino tako ostajemo pravi kršćani i Isusovi učenici.

Tomislav Petrić, župnik

ŽUPNE OBAVIJESTI

Od utorka, 6.9.2022., večernje svete mise će biti u 18 h.

Radno vrijeme župnog ureda je od 16:30 do 17:30 h (osim ponedjeljka i vikenda).

Sastanak ekonomskog i pastoralnog vijeća je u utorak (6.9.) u 18:30 h u crkvi.

Upis:

  • kandidata za krizmu – subota (10.9.2022.) u 10 h u crkvi
  • prvopričesnika – subota (10.9.2022.) u 10:30 h u crkvi

Naknadnih upisa nema. Upisnicu možete uzeti u crkvi na pokrajnjim oltarima ili preuzeti OVDJE

Zaziv Duha Svetoga je u nedjelju (11.9.2022.) u 11 te u 18 h.

ŽUPNI LISTIĆ