You are currently viewing 25. nedjelja kroz godinu

25. nedjelja kroz godinu

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

U današnjem evanđeoskom odlomku sveti evanđelist Luka nam prenosi vrlo neobičnu Gospodinovu prispodobu. Povrh svega se čini da Isus svojom izjavom ne zagovara nikakve smicalice, nikakvo nepravedno stjecanje bogatstva kojim bi se onda zaduživalo i kupovalo ljude kako to čine „djeca ovoga svijeta“. Isus je radikalan u odnosu prema imanju i bogatstvu. On govori o „sinovima ovoga svijeta“, a govori nama koje naziva „sinovima svjetlosti“. Sinovi ovoga svijeta mogu nam biti uzor u snalažljivosti, u brizi za buduće; kad oni to čine za privremeno i propadljivo, sinovi svjetlosti bi se jednakim marom morali brinuti za vječno i nepropadljivo. Što sve ne će ljudi učiniti u brizi za svoju zemaljsku egzistenciju i sigurnost, riskirat će i nemoralne postupke, pa i svoj ugled. Isusov učenik bi jednakim marom trebao raditi na svome vječnom spasenju. Samo i jedino to je Isus htio tom pričom naglasiti. A razborit čovjek planira i misli na svoju budućnost. Razborit čovjek se brine kako osigurati svoju starost kad više ne mogne raditi i privređivati. Sve je to u redu. Ali, zar ne bi trebalo barem istim nastojanjem raditi oko svoje vječne budućnosti? Jer, „što će koristi čovjeku, ako sav svijet stekne, a životu svojem naudi?“ veli Gospodin. I to vječnom životu. A da Bog osuđuje takve postupke, rečeno je u prvom današnjem čitanju iz knjige proroka Amosa. Vidi se tamo da je kriminal uzeo maha. Nije riječ samo o jednom „snalažljivom“ upravitelju, tu se dogovaraju trgovci međusobno, oni što „gaze potrebnika“. Dogovaraju se i planiraju nepoštenu trgovinu, i to čim prođe mlađak (prvi dan u mjesecu po lunarnom kalendaru) za kojega se trgovina, kao i subotom, morala obustaviti. Jedva čekaju da prođe blagdan i da se vrate svojoj trgovini i svome varanju ljudi koji su u potrebi, a koje ni jedna tržna inspekcija ne će zaštititi. Smanjit će efu (mjera za žito), a povećati šekel (kovani novac), varati krivim mjerama. Na sve te nepravedne postupke slijedi Božja prijetnja pod zakletvom: „Dovijeka neću zaboraviti nijednoga djela vašega!“. Da i Isus upravo tako misli, jasno je iz nastavka današnjeg Evanđelja. Isus nastavlja: „Tko je vjeran u najmanjem, i u najvećem je vjeran; a tko je u najmanjem nepošten, i u najvećem je nepošten“. Budimo vjerni u malim stvarima, kako bi nas Bog nagradio velikom nagradom, budimo vjerni u ovom zemaljskom, kako bi nam Bog podario nebesko, budimo vjerni u vremenitom, kako bi nas Bog uveo u vječne domove svoga Kraljevstva.

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJERONAUK:

 • krizmanici – subota (24.9.2022.) u 9 h
 • prvopričesnici – subota (24.9.2022.) u 10 h

 SUSRET MINISTRANATA:

 • subota (24.9.2022.) u 11 h u župnoj dvorani

 KRŠTENJE:

 • Jana Jaković – petak (23.9.2022.) u 15 h
 • Oliver Borštnar – subota (24.9.2022.) u 11 h
 • Nuša Štefičar – subota (24.9.2022.) u 11 h
 • Lovro Ban – subota (24.9.2022.) u 11 h
 • Jakob Šaleković – subota (24.9.2022.) u 17 h
 • Aurelija Topolnjak – nedjelja (25.9.2022.) u 11 h

 VJENČANJE:

 • Dino Jaković i Ana Kos – petak (23.9.2022.) u 15 h
 • Marko Mesarić i Ivana Mlinarić – subotu (24.9.2022.) u 16 h

 

ŽUPNI LISTIĆ

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE

 1. Obit. Filipović, A. Šenoe 34
 2. Obit. Kovač, Trg Podrav. heroja 4
 3. Dar jedne osobe
 4. Željka Đunđić, Hrv. državnosti 11B
 5. Obit. Kukec, Miklinovec 193 B
 6. Obit. Pavelić, Taraščice 11
 7. Obit. Zalešak i Koprek, N. Tesle 20
 8. Obit. Rudnički i Novak, Dalmatinska 3
 9. Obit. Poje, T. Šestaka 3
 10. Terezija Herceg, Križevačka ulica 31 A
 11. Jelica Horvat, P. V. Pavlovića 2
 12. Štefanija Cirkvenec, Duga ulica 5
 13. Obit. Androlić, Đ. Basaričeka 47
 14. Obit. Podravec, I. Meštrovića 16 A
 15. Obit. Perika, Peteranska 70
 16. Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
 17. Obit. Lorber, M. Krleže 21
 18. Obit. Rajić i Krajačić, J. Vargovića 2
 19. Josip Bosorić, D. Zdjelice 2
 20. Anita Lončarić, Marofska 2B, Herešin
 21. Obit. Schuster, Čarda 60 E
 22. Obit. Ganžulić, Čarda 59 B
 23. Obit. Mostarčić, M. Krmpotića 2
 24. Obit. Vazdar, K. Zrinski 19
 25. Obit. Kanižanec, A. Šenoe 25
 26. Cecilija Lončar, Taraščice 17
 27. Katarina Rak, Trg kr. Tomislava 9
 28. Obit. Hadun, Hrv. branitelja 23
 29. Obit. Nemec, Hrv. branitelja 23
 30. Obit. Relja, Trg J. bana Jelačića 3
 31. Goran Biškup, Križevačka ulica 31 A
 32. Dar jedne osobe
 33. Božica Bartolec, A. Nemčića 4
 34. Obit. Sinjeri, A. Šenoe 13
 35. Milica Grubić, Trg kr. Tomislava 11
 36. Hrvoje i Katarina Maljak, Gibanična 18
 37. Obit. Milanović, Ivanjska 21
 38. Biserka Krečak, Trg kr. Tomislava 2