You are currently viewing 32. nedjelja kroz godinu

32. nedjelja kroz godinu

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Dragi vjernici, kako se približavamo koncu liturgijske godine, tako nas i sama nedjeljna čitanja polako pripremaju na drugi Kristov dolazak i konac našeg osobnog života, ali i svega čovječanstva. Današnje evanđelje nam to na slikovit način kroz ovu prispodobu o mudrim i ludim djevicama želi približiti. Zapravo Isus želi svoje suvremenike, ali i nas same upozoriti na kršćansko življenje u vremenu između Njegova dva dolaska. To življenje očituje se u onom prvom zanosu, budnosti u vjeri, koji su imali vjernici prvih stoljeća kršćanstva, a koji se očituje i u našem osobnom zanosu u vjeri, kada „punim plućima“ živimo svoju vjeru. No onda se pomalo kod prvih kršćana nakon dugog iščekivanja ponovnog Kristova dolaska, pojavljuje zamor u vjeri. Možemo reći da su „pozaspali“ poput ovih djevica iz prispodobe. Taj problem umora u vjeri imamo i mi, današnja Crkva. Mnogi kršćani drže svoje svjetiljke ugašenima ili one tek tinjaju. Hodaju svijetom nesposobni shvatiti žurnost trenutka. Imaju potrebu za uljem božanske mudrosti koja će ih obnoviti i probuditi, ali ništa konkretno ne poduzimaju. Čekaju ni ne znajući da već sutra može biti kasno. Drugi žive bez vjere i nade. Uronjeni su samo u sadašnjost. Novac. Moć. Materijalizam u svim svojim oblicima. Ako im se ponekad, u suočavanju sa smrću bližnjih ili uz dane sjećanja na pokojne, nametne pitanje smrti i umiranja, glume kao da ih se to ne tiče. I nastavljaju istim stilom. A kršćani koji ne vjeruju u život i nakon smrti, koji ne vjeruju u uskrsnuće, nisu kršćani. „Ako je Isus umro i uskrsnuo, onda će Bog i one koji usnuše u Isusu, privesti zajedno s njime.“, poručuje nam sv. Pavao u Poslanici Solunjanima iz koje nam je ulomak ponuđen kao drugo čitanje. I dodaje: „Tješite se uzajamno ovim riječima.“ Onima koji nemaju vjere ovo su prazne riječi. Ne donose utjehu. Ne ispunjaju njihove svjetiljke uljem unutarnje snage duha. Što je s nama? U životu svakog kršćanina ključni trenutak je trenutak u kojemu je zapaljena krsna svijeća. Ona simbolizira našu vjeru u uskrsnuće. Gori li još ta svijeća? Ili samo tinja? Želimo li da gori, trebamo je neprestano hraniti ljubavlju i vjernošću svom kršćanskom pozivu, da se ne bi dogodilo da u ključnom trenutku Gospodinova dolaska zakaže, ostane bez ulja. Da se to ne dogodi, trebamo se opskrbiti uljem Božje milosti. Nećemo se opskrbiti tim uljem bez pretvaranja vjere u vjersku praksu, od koje se osobito ističe osobna molitva i sudjelovanje na nedjeljnoj euharistiji.

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJERONAUK:

 • krizmanici – subota (18.11.2023.) u 9 h
 • prvopričesnici – subota (18.11.2023.) u 10 h

SUSRET MINISTRANATA:

 • subota (18.11.2023.) u 11 h

PJEVANJE:

 • Veliki zbor – srijedom u 18:30 h
 • Dječji zbor – petkom u 19 h
 • zbor mladih – nedjeljom u 17 h

SASTANAK EKONOMSKOG I PASTORALNOG VIJEĆA:

 • petak (17.11.2023.) u 19 h u crkvi

ŽUPNI LISTIĆ

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE

 1. Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
 2. Dar jedne osobe
 3. Jelena Kilić Ferenčak, Obrtnička 9, Križevci
 4. Daniel Pustički, Glavna38, Prepuštovec
 5. Leon i Helena Đuraj, G. Banovec 7
 6. Obit. Franjo, G. Banovec 12
 7. Obit. Sarapa, F. Gažija 9
 8. Svjetlana Kostjuk, I. Meštrovića 23
 9. Dar jedne osobe
 10. Obit. Orešek i Ćulumović, B. Radić 11, K. Bregi
 11. Obit. Mesarić, Trg. Podrav. heroja 6
 12. Obit. Novogradec, T. Prosenjaka 10
 13. Dar jedne osobe
 14. Obit. Kordina, Miklinovec 79
 15. Milica Smok, I. Meštrovića 10
 16. Obit. Praštalo, Omladinska 9 A
 17. Obit. Turk, Hercegovačka 26
 18. Obit. Vazdar, Strossmayerova 2
 19. Obit. Perika, Peteranska c 70
 20. Ljubica Vrban, M. P. Miškine 46 A
 21. Obit. Lončarić, Marofska 2 B, Herešin
 22. Dar jedne obitelji
 23. Obit. Kolarić, Đ. Basaričeka 23 A
 24. Obit. Kozjak, V. Nazora 16
 25. Josipa Šoš, Trg Podrav. heroja 4
 26. Obit. Vugrinec, Hrv. državnosti 31
 27. Dar jedne osobe
 28. Anica Nišić, Križevačka 36
 29. Ivka i Josip Puž, Trg kr. Zvonimira 27
 30. Obit. Sminderovac, K. Domagoja 3A
 31. Ivana Pokec, A. Hebranga 10, Virje
 32. Matija Šikulec, Crnec 92, N. Virje
 33. Ružica Lauš, M. Viriusa 27
 34. Obit. Rogić, Br. Radić 67 E
 35. Dar jedne osobe
 36. Obit. Podravec, I. Meštrovića 16 A
 37. Obit. Pintarec, M. Viriusa 39
 38. Obit. Koštić, Hrv. branitelja 18
 39. Obit. Potroško, F. Galovića 22 A
 40. Božica Bartolec, A. Nemčića 4
 41. Mario Bartolec, A. Nemčića 4
 42. Obit. Medenjak, Križevačka 68 A
 43. Obit. Prvčić, Miklinovec 225
 44. Elizabeta Horvatić, F. Galovića 24
 45. Krešimir i Josipa Gal, Dalmatinska 3
 46. Dar jedne obitelji
 47. Miroslav Švabek, M. P. Miškine 31
 48. Tatjana Martinović, Pemija 64 G, Drnje
 49. Obit. Žaja, Kr. Jelene 18
 50. Obit. Franjo, G. Banovec 12
 51. Dragica Pašica, Trg Podrav. heroja 4A
 52. Obit. Gregur, Miklinovec 111
 53. Zlatko Mesarić, Trg Podrav. heroja 6
 54. Obit. Draganić, Podravska 29
 55. Dar jedne osobe
 56. Obit. Lohajner, Pavelinska 26