You are currently viewing Nedjelja Presvetog Trojstva

Nedjelja Presvetog Trojstva

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Na današnju svetkovinu Presvetog Trojstva, Bog nam samog sebe objavljuje u tri Božanske osobe, Ocu, Sinu i Duhu Svetomu. Time nam želi još više približiti sebe, kao Stvoritelja, Otkupitelja i Posvetitelja, želeći i nas potaknuti na prisjećanje onih trenutaka u kojima smo doživjeli djelovanje Božje ruke u našem životu. Zasigurno smo se mnogo puta u svome životu zapitali, kako mogu biti tri božanske osobe jedan Bog. Kako može jedna božanska narav biti u tri božanske osobe? Takve tvrdnje mogu se prihvatiti jedino u svjetlu vjere i s vjerom. Ohol čovjek će odmahnuti rukom i nasmiješiti se. A onaj tko malo dublje razmišlja o tome kako je svijet u svojoj raznolikosti jedinstven, kako je djelovanje mnogih stvari u svijetu tajanstveno i nedohvatno razglabanju našega razuma, zaključit će da ta raznolikost i nedohvatnost moraju imati svoju pozadinu. Moraju potjecati od Nekoga koji nije jednolično i u sebe zatvoreno biće. To biće mora istovremeno sadržavati jednostavnost i pokretljivost, različitost i jedinstvenost. Objavljena istina o Trojedinom Bogu dolazi mu u susret i govori mu da je Bog zaista takvo biće. Zato se zemaljska kugla ponosi raznoraznim oblicima života. Zato ni čovjek nije uvijek onaj isti, već je svaki trenutak drukčiji, noviji, zreliji, bogatiji za nova iskustva, sposoban za nova djela, otvoren novim mogućnostima. Bog Otac stvorio je nebo i zemlju, dao nam prekrasan svijet u kojem možemo živjeti. Bog Sin, Isus Krist, došao je na ovaj svijet da nas otkupi, da bude naš Dobri Pastir. A kada je Krist uzašao na nebo k svojemu Ocu poslao nam je Duha Svetoga da nas brani i vodi. Svaka božanska osoba je različita od ostale dvije. Iz ovoga proizlazi jasna poruka za nas danas, dragi vjernici: biti sličan Bogu znači prihvatiti da smo različiti od drugih. Bog je svakom od nas dao talente i želi da postanemo osobe kakve nas je On zamislio služeći se darovima koje nam je dao, da budemo jedinstveni i posebni. Drugim riječima: biti različit, poseban, znači biti sličan Bogu, svome Stvoritelju.

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJENČANJE:

  • Josip Čiković i Ivana Valent – subota (1.6.2024.) u 12 h
  • Filip Pertinač i Martina Petras – subota (1.6.2024.) u 16 h

KRŠTENJE:

  • Matej Čiković – subota (1.6.2024.) u 12 h

Molimo djecu, osobito prvopričesnike, da na procesiju ponesu cvjetne latice.

ŽUPNI LISTIĆ