31. nedjelja kroz godinu – SVI SVETI

31. nedjelja kroz godinu – SVI SVETI

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Dragi vjernici na današnju nedjelju slavimo svetkovinu Svih Svetih. Ona nas poziva da se kao vjernici zaustavimo na trenutak i da počnemo promišljati o zadaći na koju smo po krštenju pozvani, a to je svetost u svakodnevnici života. Činjenica je da današnji vjernik malo ili gotovo ništa ne promišlja o svetosti. Kao da nam je taj pojam postao stran, jer mislimo da je svetost rezervirana tamo za neke posebne ljude koji su od Boga predodređeni da se rode i budu sveci kojima ćemo se mi onda vjernici moliti i tražiti njihov zagovor kod Boga. Koliki danas i ovih dana pohađaju groblja svojih najmilijih, a da pri tom ne promišljaju o duhovnoj dimenziji, kako vlastitoj tako i svojih bližnjih. Na žalost za mnoge ljude pa i kršćane, život završava smrću i zaboravljaju da je Bog nama ljudima darovao besmrtnu dušu po kojoj nastavljamo život u vječnosti i nakon ovo zemaljske smrti. Takvima se pojam svetosti čini još daljim i neostvarivim. No ako smo pomno slušali današnja čitanja onda bismo trebali otvoriti svoja srca i prepoznati kroz čitanja da svetost nije samo za odabrane i posebne ljude, nego je svetost poziv i ponuda svakom čovjeku. Moramo znati da sveci u ničem nisu bili izuzeti od životnih patnji i poteškoća, nego su s vjerom u Božju pomoć prošli kroz mnoga progonstva i nevolje kako nam opisuje Knjiga Otkrivenja i baš po tome postali onakvi Božji ugodnici kakve nam današnja svetkovina predstavlja. Njihova veličina je u tome što su dali Bogu hvalu, svjedočili za njega te ga učinili bližim i vidljivim drugim ljudima. Ponudili su Kristu svoje čovještvo i svoju ljudskost, da bi on preko njih mogao oživotvoriti svoj božanski život, svoju muku, smrt i uskrsnuće. Oni su ono živo kamenje koje se ugrađuje u temelje svete Crkve. Oni nam jasno svjedoče da smo i mi po krštenju pozvani svakog dana na put ostvarenja svetosti ovdje na zemlji, a onda i u vječnosti. Bog nas je stvorio bez nas, ali nas bez nas ne će spasiti. Danas dok slavimo svetkovinu Svih svetih držimo da su mnoga naša bezimena braća i sestre živjeli sukladno Isusovoj riječi, stoga ih je Gospodin obdario slavom nebeskom jer su na zemlji slijedili put njegovih blaženstava, a ne ljudske blagodati. I nama danas, koji se nalazimo pred istim izazovom, oni su poticaj i primjer, jer uvijek ostaju iste okolnosti života i isti izazovi pred svakim čovjekom i naraštajem. Njihov život nam je svjedočanstvo i jamstvo da se može izabirati evanđeoske vrijednosti i da se može u njima pronaći smisao života, ma kako često bilo teško i zahtjevno živjeti prema njima. Oni su svjedoci da nas vjernost Isusovoj neprolaznoj i neponovljivoj riječi čini blaženima, te nam jamči i onaj vječni i neprolazni život. Iz njihova primjera iščitavamo da Bog nikome ne uskraćuje blaženstvo i puninu života, nego naprotiv nudi ga svakom ljudskom biću. Jednom riječju Bog poziva svakoga da se odazove na put svetosti kako bismo zemlju pretvorili u dom istinskog zajedništva u kojemu ima smisla živjeti u međusobnom poštovanju i ljubavi.

ŽUPNE OBAVIJESTI

KRŠTENJE:

 • Vid Sabolić – subota (7.11.2020.) u 16:30 h

VJERONAUK:

 • prvopričesnici – srijeda (4.11.2020.) u 15 h u crkvi
 • krizmanici – subota (7.11.2020.) u 9 h u crkvi

SUSRET MINISTRANATA:

 • subota (7.11.2020.) u 10 h u crkvi

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE U 10. MJESECU

 1. Obit. Šola, D. Pejačević 19
 2. Ivan Popijač, Varaždinska c 53
 3. Stjepan Glavica, V. Nazora 3
 4. Katarina Ostriž, Hrv. branitelja 23
 5. Obit. Prđun, M. P. Miškine 52
 6. Obit. Katruša-Crkvenec, Duga ul. 5
 7. Obit. Tkalec-Horvat, M. Viriusa 44
 8. Trereza Markan, D. Banovec 8
 9. Obit. Oršanić, Florijanski trg12
 10. Obit. Jurašić, Peteranska 4
 11. Obit. Markota, Gajeva 4
 12. Obit. Turk, Hrv. državnosti 11 E
 13. Obit. Mikulčić, Taraščice 18
 14. Dar jedne obitelji
 15. Zlatica Treščec, Kolodvorska 15, Reka
 16. Dragica Pašica, Trg Podrav. heroja 4A
 17. Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
 18. Obit. Potroško, F. Galovića 22A
 19. Obit. Đurkan, Trg kr. Tomislava 10
 20. Obit. Lončar, I. Meštrovića 16
 21. Obit. Furdić, Trg kr. Tomislava 3
 22. Obit. Lončar, Br. Radić 6, Torčec
 23. Obit. Čižmak, M. P. Miškine 39
 24. Dar jedne osobe
 25. Ana Španiček, A. Šenoe 30
 26. Nevenka Gašparić, Đ. Basaričeka 28
 27. Obit. Marković, Trg kr. Tomislava 11
 28. Obit. Sminderovac, Kn. Domagoja 3A
 29. Obit. Blažek, G. Banovac 21
 30. Marija Borščak,  J. Kozarca 6
 31. Obit. Klarić, Br. Radić 15A
 32. Obit. Vukonić, I. Meštrovića 18 B
 33. Ljubica Vrban, M. P. Miškine 46 A
 34. Obit. Perika, Peteranska 70
 35. Marija Tkalčec, A. Starčevića 4A
 36. Dar jedne osobe
 37. Obit. Prđun, M. P. Miškine 52
 38. Obit. Pintarec, M. Viriusa 39
 39. Božica Bartolec, A. Nemčića 4
 40. Mario Bartolec, A. Nemčića 4
 41. Obit. Schuster, Čarda 60 E
 42. Lovro Tanacković, Trg Mladosti 15
 43. Tea Balog, Podravska 35
 44. Obit. Vučković, Starogradska 38
 45. Obit. Rendula, A. Šenoe 38
 46. Ivan Gal, Prav. među narodima 7
 47. Goran Biškup, Križevačka 31 A
 48. Obit. Vugrinec, Hrv. državnosti 31
 49. Obit. Želimorski, Gibanična 5
 50. Božica Bartolec, A. Nemčića 4
 51. Obit. Kuzmić, Vijećnička 19 A
 52. Sanela i Danijel Šola, Trg Zlate Bartl 8