You are currently viewing 4. USKRSNA NEDJELJA

4. USKRSNA NEDJELJA

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Današnju nedjelju već tradicionalno slavimo kao nedjelju molitve za duhovna zvanja. Isus je svoju zadaću potpuno izvršio, a povijest Crkve i čovječanstva teče sve do Sudnjega dana. Crkva i svijet trebaju onih koji će u ime Božje svakom naraštaju navješćivati Božju poruku jer Bog jednako poznaje prvog čovjeka kao i onoga tko živi danas ili će biti posljednji stanovnik ove Zemlje; poznaje i voli, i želi ga spasiti. Međutim, on u tome želi i našu ljudsku suradnju. Povjerava slabim ljudima da nastave djelo njegova Sina. Ali nikoga na to ne sili, želi slobodnu suradnju i odziv. A takvih će pastira biti ako Crkvi bude stalo do njih. Ako se danas govori o krizi i manjku duhovnih, svećeničkih i redovničkih zvanja, onda je zapravo u krizi vjera današnjeg čovjeka. U pitanju je stav prema duhovnome, prema svećeništvu. Ako se duhovno ne cijeni, onda neće biti ni duhovnih zvanja. Time je u današnje vrijeme pogođena već i naša domovina. Duhovna zvanja je potrebno od Boga izmoliti. Na to nas potiče i Sv. Otac Franjo u svojoj poruci za ovogodišnji dan molitve za zvanja. Crkva nas uvijek podsjeća na Isusove riječi o velikoj žetvi i nedostatku radnika. Tamo gdje se žarko moli, primjećujemo i nova zvanja. Zapitajmo se, cijenimo li ih dovoljno, to je srž pitanja krize duhovnih zvanja. A zašto moliti za nešto što nam ne treba, što ne cijenimo? Tu ne samo da neće biti novih duhovnih zvanja, nego će i oni koji su pošli tim putom i već možda dugi niz godina idu njime, posustati, zamoriti se, osjećati se suvišnim i  napuštat će svoje zvanje. Zanimljivo je uočiti da broj zvanja nije manji tamo gdje su progoni Crkve, gdje treba zbog toga trpjeti, baš naprotiv! Najprivlačniji su upravo oni pastiri koji su, slijedeći Isusa, dobroga Pastira, dali svoj život za svoje zvanje i poslanje, za povjerene im duše. A takvih je u proteklom stoljeću bilo mnogo i u našoj domovini. Veliko je to bogatstvo Crkve, veliki je to dar Božji. Molimo stoga svakodnevno Nebeskog Oca za pastire i nova duhovna zvanja po zagovoru Svetog Josipa kojega nam u svojoj ovogodišnjoj Poruci povodom 58. svjetskog dana molitve za duhovna zvanja papa Franjo stavlja kao istinski primjer koji se odazvao u služenje Bogu kroz ulogu poočima Isusova. Papa naglašava tri ključne riječi koje su obilježile život svetog Josipa, a koje bi trebale obilježiti i živote današnjih pastira i svih onih koji se odluče za duhovni poziv, a to su: san (poziv), služenje i vjernost.

Tomislav Petrić, župnik

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJERONAUK:

 • prvopričesnici – srijeda, 28.4.2021., u 9 h
 • krizmanici – četvrtak, 29.4.2021., u 17 h

KRŠTENJE:

 • Fran Cikač – subota, 1.5.2021., u 11 h
 • Bruna Vazdar – subotu, 1.5.2021., u 12 h

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE I ZA BLAGOSLOV OBITELJI

 1. Obitelj Želimorski, Gibanična 15 A
 2. Višnja Oreč, Trg kr. Tomislava 9
 3. Marija Maljak, Trg Mladosti 18
 4. Obit. Draganić, Podravska 29
 5. Obit. Škvorc, D. Banovec 43
 6. Obit. Sremec, Hrv. državnosti 11E
 7. Obit. Sarapa, F. Gažija 9
 8. Marija i Snježana Vugrinčić, Kn. Domagoja 9
 9. Lidija Vugrinčić ,Trg kr. Tomislava 5
 10. Irena Pavlić, F. Rusana 17
 11. Julijana Galinec, Čarda 65
 12. Obit. Sinjeri, A. Šenoe 13
 13. Obit. Fegeš – Agro kuća.d.o.o
 14. Obit. Hajduković, Gibanična 16
 15. Obit. Mesarić, Trg Podrav. heroja 6
 16. Obit. Šijak, Čarda 60 C
 17. Obit. Mikulec, Čarda 41
 18. Obit. Baran, A. G. Matoša 6
 19. Marija Kralj, Križevačka 31A
 20. Obit. Vukonić, I. Meštrovića 18 B
 21. Dar jedne osobe
 22. Obit. Kos, M. Viriusa 48
 23. Obit. Rendula, A. Šenoe 38
 24. Josipa Par, Lj. Gaja 20
 25. Božidar Lončar, I. Pavleka 2
 26. Obit. Potroško, F. Galovića 22A
 27. Obit. Gal, Prav. među narodima 7
 28. Karmen Sabolović, Svilarska 3
 29. Anica Velaj, Trg E. Kumičića 12
 30. Obit. Vrhovski, Peteranska 62
 31. Obit Rašan, Strosmayerova 15
 32. Ljubica Vrban, M. P. Miškine 46 A
 33. Dubravka Rihtarić, F. Galovića 17 A
 34. Ivanka Genc, F. Galovića 17
 35. Obit. Pažić, Ledinska 1
 36. Ana Filipčić, Trg Podrav. heroja 4
 37. Obit. Grmek, Trg Zlate Bartl 14 A
 38. Obit. Franjo, G. Banovec 12
 39. Obit. Treščec, Trg kr. Tomislava 6
 40.  Obit. Vugrinec, trg kr. Tomislava 7
 41.  Damir Kušenić, Štaglinec 57 A
 42.  Marija Tasotti, Trg Zl. Bartl 11A
 43. Obit. Žufika, Taraščice 18
 44. Obit. Čehok, Pavelinska 2
 45. Obit. Šajković i Tišljarić, Čarda 17 C