You are currently viewing 2. uskrsna nedjelja

2. uskrsna nedjelja

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Današnja druga vazmena nedjelja nosi dva naziva. Prvi je Bijela nedjelja u spomen na bijele haljine, simbol krsne čistoće, koji su u prvoj Crkvi novokrštenici nosili od svoga krštenja u Vazmenom bdijenju do ove prve nedjelje nakon Uskrsa. Drugi naziv, nedjelja Božjeg milosrđa, dobiva jubilarne 2000. godine odlukom svetog pape Ivana Pavla II. Jedan i drugi naziv današnje nedjelje za nas vjernike ima itekako važno značenje i poziva nas da o njima promišljamo. Za nas današnje vjernike je ovaj drugi naziv nedjelja Božjeg milosrđa bliži i aktualniji, od naziva Bijela nedjelja jer se s vremenom izgubila praksa da odrasli novokrštenici nose bijele haljine od Uskrsa do ove nedjelje. Stoga ćemo i mi danas više u ovom razmišljanju promišljati o temi Božjeg milosrđa spram nas, milosrđa koje nam je Bog iskazao u osobi i djelu Isusa, našeg uskrsnulog Gospodina. U Isusovom milosrđu i mi smo pozvani živjeti svakodnevno milosrđe jedni spram drugih. Zato u prvom dijelu današnjeg evanđelja, koje je zapravo prvo ukazanje Crkvi kao zajednici, uskrsnuli Isus nas šalje činiti drugima ono što je on, poslan od Oca, učinio nama. Kaže nam: „Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.“ Dao nam je i moć da to možemo činiti: „Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.“ Ovo poslanje biti milosrdni se odnosi na otpuštanja grijeha. To otpuštanje grijeha je crkvena povlastica koja se vrši u sakramentalnoj ispovijedi. Osim na opraštanje grijeha ovo poslanje biti milosrdni se odnosi i na konkretno svjedočenje Božje ljubavi i milosrđa. Upravo o tome progovara drugi dio današnjeg evanđeoskog ulomka. Taj nam ulomak prenosi ono što se dvorani Posljednje večere dogodilo osam dana kasnije. Riječ je o Isusovom pokazivanju rana apostolu Tomi kao znakova muke i Božje ljubavi i milosrđa, jer nije vjerovao drugim učenicima koji su mu govorili da su vidjeli Gospodina. U apostolu Tomi, kojega uskrsnuli Isus nije odbacio zbog njegove nevjere, nego mu je s ljubavlju prišao i pokazao rane koje je tražio kao dokaz uskrsnuća, možemo prepoznati sve one koji se neće danas uputiti na izvor Božjeg milosrđa, sve one koji su se udaljili od Crkve ili joj se nisu nikad niti približili, sve one koji i danas na različite načine govore: „Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.“ Rane na tijelu uskrsloga Isusa, znakove njegove muke, ljubavi i milosrđa prema nama, smo mi kršćani dužni pokazivati svima koji ne vjeruju da je On živ. To trebamo činiti svojim kršćanskim odnosom prema svima koji su se udaljili od Gospodina, ali i prema svima koji pate ili se nalaze na rubovima i društva i Crkve. To je naše poslanje! To je poslanje čitave Crkve!

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJERONAUK:

  • prvopričesnici – srijeda (27.4.2022.) u 9 h

Susret krizmanika s djeliteljem Potvrde preč. Josipom Hadrovićem biti će u subotu (30.4.2022.) u 10 h.

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE U 4. MJESECU


1. Obit. Matotan, Čarda 17 B
2. Sanja Krapinec, M. P. Miškine 2
3. Marija Nemec, Ledinska 34
4. Obit. Baran, A. G. Matoša 6
5. Marija Kralj, Križevačka 31 A
6. Obit. Papp, Hrv. državnosti 20
7. Dar jedne osobe
8. Dar jedne obitelji
9. Obit. Zalešak i Koprek, N. Tesle 20
10. Zorica Kozjak, V. Nazora 16
11. Obit. Kozjak, V. Nazora 16
12. Josip Samaržija, M. P. Miškine 62 A
13. Obit. Božić, F. Gažija 17
14. Obit. Lončarić, Križevačka 51 A
15. Zvjezdana Brozović, F. Galovića 16 B
16. Barica Sočev, Miklinovec 50 E
17. Obit. Stubičar, I. Meštrovića 17
18. Kornelija Jošt, Prav. Među narodima 7
19. Josip Telebar, Peteranska 48
20. Lidija Vugrinčić, Trg kr. Tomislava 5
21. Obit. Vugrinčić, Kn. Domagoja 9
22. Blaženka Androlić, Đ. Basaričeka 47
23. Obit. Vukonić, I. Meštrovića 18 B
24. Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
25. Obit. Čehok, Pavelinska 2
26. Marica Ogrinec, Frankopanska 23 B
27. Milica i Stjepan Smok, I. Meštrovića 10
28. Dar jedne osobe
29. Dubravka Rihtarić, F. Galovića 17A
30. Obit. Lončarek, Trg kr. Tomislava 1
31. Obit. Galinec, Čarda 55
32. Ljubica Švec, F. Galovića 6
33. Obit. Rajić, Dalmatinska 11
34. Josip Lesar, Marofska 12
35. Obit. Kučić, Križevačka 24
36. Obit. Zalešak i Koprek, N. Tesle 20
37. Valentina Trnski, Trg kr. Tomislava 4
38. Katarina Donat da Silvera, Stj. Kukeca 10
39. Obit. Perić, M. Viriusa 36
40. Katica i Mirko Tot, Trg kr. Tomislava 3
41. Ljubica Vrban, M. P. Miškine 46 A
42. Obit. Vazdar, Špoljarska 14 A
43. Marija Tasotti. trg Zl. Bartl 11 A
44. Obit. Gabaj. Čarda 34
45. Obit. Strmecki. Trg Podrav. heroja 5
46. Ana Filipčić, Trg Podrav. heroja 4
47. Obit. Vuger, Prav. među narodima 7
48. Obit. Šijak, Čarda 60 C
49. Obit. Šola, D. Pejačević 19
50. Obit. Fegeš, Br. Radić 47
51. Milica Buhin, Trg kr. Zvonimira 6
52. Nikola Večenaj, Čarda 32 A
53. Marija i Vesna Pal, Vijećnička 11
54. Ivica Sambol, Trg Podrav. heroja 1B
55. Obit. Lukačić, Trg E. Kumičića 12
56. Obit. Novogradec, V. Vošickog 15
57. Edita Lovas, Marofska 7 B
58. Obit. Treščec, Trg. Kr. Tomislava 6
59. Obit. Hren, Ledinska 6 D