Nedjelja Svete Obitelji

Nedjelja Svete Obitelji

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Dragi vjernici, prva nedjelja nakon blagdana Božića posvećena je obitelji. Nije to bez razloga, jer i sam Bog se rodio u obitelji, želeći time svim naraštajima kroz povijest naznačiti važnost obitelji. U Božjem naumu obitelj je bila i ostala najsvetija stanica ljudskog života, ona je temeljno ognjište u kojem čovjek stječe svoj kulturni, vjerski i nacionalni identitet, ognjište iz kojeg izrasta u odrasla čovjeka pozvana da osniva vlastitu obitelj i nastavlja tako Božji naum opstanka čovječanstva na zemlji. S pravom možemo ustvrditi da ljudsku povijest, kako god to čudno izgledalo, ipak ne oblikuju silnici nego obični, mali ljudi koji se prepuštaju Božjem vođenju! I ti ljudi nisu izrasli iz nekih instituta za proizvodnju velikana, nego iz jednostavnih, ljubavlju zalijevanih ljudskih obitelji. Obitelj je djelo Božje ljubavi od samih početaka, a po rođenju Isusa ona postaje još dragocjenija kolijevka čovječanstva. Nazaretsku Obitelj nazivamo svetom upravo zato jer je Isus bio središte te obitelji! I usprkos Isusovoj prisutnosti, ni ta obitelj nije bila pošteđena teškoća. No, sve je nadvladano jer su se Josip i Marija oslanjali na dobrog Boga. Svaka obitelj koja to želi može uvijek računati na Njega. Postavimo si pitanje danas, na blagdan Obitelji, računamo li s Njim u našim životima i obiteljima? Koliki je značaj Božje riječi u mojoj obitelji, najvidljivije je iz toga kakvu ljestvicu ljudskih vrlina gajimo. Je li onakva kakva je vladala u Svetoj Obitelji ili neka druga? Zapitajmo se, jesu li naše obitelji ljubitelji i čuvari života ili je ljudski rod postao civilizacija smrti, kako je to često upozoravao sveti papa Ivan Pavao II. Isus je Život i ako mu otvorimo na njegovo kucanje, život puštamo u naše obitelji. U Isusovoj obitelji vladala je ljubav! Ako u našoj domovini dolazi do uništenja svakog trećeg braka, zar onda nije očito kako temelj našim obiteljima nije ljubav ili još očitije, u našim obiteljima nedostaje Ljubav pisana velikim slovom. Sv. Pavao nam jasno poručuje u današnjoj poslanici: „A povrh svega ljubav, to je sveza savršenstva.“ Za kršćanske obitelji važan je Božji poziv na ljubav. Utecimo se svi zajedno Svetoj Obitelji da temelj na kojim je ona opstala, a to je Ljubav, postane i temelj našim obiteljima i našem narodu!

Tomislav Petrić, župnik

ŽUPNE OBAVIJESTI

S obzirom da ove godine zbog pandemije korona virusa nema blagoslova obitelji, pozivam vas da si u crkvi na stoliću uzmete kalendar i prigodni listić s misnim nakanama, u koji je umetnuta naljepnica za blagoslov obitelji.

Dragi vjernici s obzirom na nove mjere našeg nacionalnog stožera na Svetim misama smije biti prisutno najviše 25 ljudi. Molim vas da se toga strogo pridržavamo kako bi se ova zaraza što prije smirila.

Kako bismo omogućili što većem broju vjernika prisustvovati na Svetoj misi uveli smo još jednu dodatnu misu koja će biti subotom navečer u 18 h i bit će zamjena za nedjeljnu.

U vjeri i nadi da će nas dobri Bog sve sačuvati žive i zdrave, čuvajmo sebe i svoje bližnje poštujući mjere koje su donesene radi nas i očuvanja našega zdravlja.

Božji blagoslov svima