17. nedjelja kroz godinu

17. nedjelja kroz godinu

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Dragi vjernici današnja nedjelja nas kroz svoja čitanja poziva da promišljamo o važnosti molitve u našem svakodnevnom vjerničkom životu. Odlomak Lukinog evanđelja nastavlja se na prošlo nedjeljni u kojem smo slušali o onom boljem dijelu koji se ne može oduzeti, a koji je odabrala Lazarova sestra Marija u odnosu na sestru Martu. Sjedenje do nogu Isusovih i slušanje njegove riječi jest zapravo vid molitve i ono najvažnije za nas vjernike, a to je nešto bez čega ne bismo smjeli živjeti. Drugim riječima, molitva bi trebala biti naša svakodnevnica, naša hrana. I mi, današnji Isusovi učenici, često se suočavamo s istim dvojbama kao i nekoć apostoli, kada su molili Isusa da ih nauči moliti. Jer i mi često ne znamo kako i što moliti? Često molimo krivo, zato nas i danas Isus želi po čitanjima današnje nedjelje poučiti kako valja svakodnevno ispravno moliti. Isus i nama danas progovara da naša molitva mora biti molitva s pouzdanjem i ustrajnošću. Bogu ne trebamo nabrajati, jer On zna što nam treba i prije negoli ga zamolimo. Molitva mora biti stanje u kojem ostvarujemo istinski sinovski odnos prema Ocu, kako bismo primili dar njegove dobrote. Divan nam je uzor Abraham iz današnjeg prvog čitanja, koje se također nastavlja na prošlo nedjeljno, jer ova trojica Božjih ljudi nakon što ih je Abraham ugostio i pokazao im gostoprimstvo, te primio od njih vijest da će do godine dobiti sina, odlaze u Sodomu izvršiti Božju kaznu zbog njihove velike grešnosti. Abraham želi spasiti grad od pravedne Božje kazne zbog onih koji nisu krivi. Simpatično je pouzdanje kojim se Abraham obraća Bogu i gotovo se „cjenka“ s njime, za koliko bi pravednika ipak poštedio grad. Zna da je pravednih malo, pa sve više spušta broj, a uvijek iznova apelira na Božje milosrđe da grad poštedi zbog toga – iako malenog – broja pravednih. On nam pokazuje koliko vrijedi molitva jednog jedinog pravednika, prijatelja Božjega! Kad bismo to znali, naše bi molitve izgledale sasvim drugačije. Moramo biti svjesni da cijelo nebo: Gospa, svi sveci i blaženici, ne poznaju molitve za sebe, jer njima ništa ne treba; svi oni slave Boga i mole „za nas“. Njihova je molitva posve nesebična, za druge. Oni slave Boga svu vječnost i zauzimaju se za nas koji smo još na putu prema vječnosti. A Isus je naš prvi zagovornik kod Oca. Isus nas je poučio još nešto, naime, da kad molimo moramo biti ustrajni, ne odustati nakon nekog vremena, jer Bog će nas zasigurno uslišati, ali možda ne onda kada bismo mi to htjeli i na način na koji bismo mi to htjeli, jer Bog za razliku od nas ljudi gleda dalekosežno i čini ono što je najbolje za nas.

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJENČANJE:

 • Nenad Rendulić i Marija Ribić – subota (30.7.2022.) u 17 h

ŽUPNI LISTIĆ

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE

 • Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
 • Lidija Mikulec, Trg kr. Krešimira 7
 • Obit. Lončar, P. V. Pavlovića 17
 • Obit. Večenaj, T. Hana 7, Starigrad
 • Obit. Đurđa, Duga ulica 28
 • Obit. Draganić, Podravska 29
 • Obit. Ernečić, Trg Slobode 2
 • Obit. Franjo, G. Banovec 12
 • Obit. Čehok, Pavelinska 2
 • Obit. Medvedac, M. Viriusa 52
 • Štefanija Crkvenac, Duga ulica 5
 • Obit. Kovač i Kobor, Br. Radić 72
 • Tomislav Jurendić, Omladinska 7B
 • Obit. Krupski, A. Starčevića 47
 • Obit. Matijević, Čarda 47
 • Obit. Zagorščak i Eisenbeisser, A. Mihanovića 69
 • Obit. Flajs, Križevačka 26
 • Obit. Manojlović, A. Nemčića 4
 • Obit. Jozo Tustonjić, M. Viriusa 7
 • Obit. Vidović, Križevačka 43
 • Obit. Šestanj, Peteranska 76
 • Obit. Pranjić, M. Gubca 117, Peteranec
 • Ljubica Oroš, K. Hegedušića 5
 • Obit. Điko-Horvat, Hrv. državnosti 33
 • Obit. Mesarić, Trg Podrav. heroja 6
 • Karolina Španiček, I. Meštrovića 8
 • Obit. Strmecki, Trg Podrav. heroja 5
 • Milkica Blažeković, Trg kr. Zvonimira 25
 • Zvonko Leško, Trg kr. Tomislava 4
 • Sanda Banović, Trg Podrav. heroja 2
 • Obit. Ferlindeš, T. Blažeka 1
 • Obit. Lončarić-Flatz, Križevačka 51 A
 • Ljerka Palec, F. Gažija 7
 • Obit. Gregur, Miklinovec 216
 • Obit. Sić, V. Nazora 26
 • Obit. Stubičar, I. Meštrovića 12
 • Obit. Vukonić, I. Meštrovića 18 B
 • Marica Gregurec, Križevačka 44
 • Marija Posavec, Hrv. državnosti 11E
 • Mira Kovačević, Potočna 2
 • Obit. Lisjak, Ledinska 15
 • Obit. Markota, Trg J. b. Jelačića 10 A
 • Milica Buhin, Trg kr. Zvonimira 6
 • Barbara Horvat, Šenoina 40
 • Obit. Krušelj, Križevačka 24A
 • Obit. Ivančan, M. Viriusa 37
 • Valentina Trnski, Trg kr. Tomislava 4
 • Obit. Đureta, Vijećnička 2B
 • Jadranka Tudić, Trg Slobode 1A
 • Obit. Lončarić, Marofska 2B, Herešin
 • Obit. Emeršić, Gibanična 34
 • Obit. Potroško, F. Galovića 22A
 • Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
 • Josip Delimar, F. Galovića 12 A
 • Obit. Božić, F. Gažija 17
 • Obit. Nemec, Ledinska 34
 • Dragutin Vukalović, M. P. Miškine 50
 • Ljubica Vrban, M. P. Miškine 46 A
 • Obit. Jadanović i Šajatović, Križevačka 31 B
 • Obit. Kuhar, I. Trnskog 6
 • Obit. Femec, I. Meštrovića 23
 • Obit. Picig, M. Viriusa 15
 • Obit. Hajduković, Gibanična 16
 • Obit. Kokotić, Ledinska 16
 • Obit. Štajdohar, M. Virusa 16