You are currently viewing Pepelnica

Pepelnica

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Pepelnicom ili čistom srijedom u Crkvi započinjemo vrijeme Korizme. To je milosno vrijeme koje nas kroz post, molitvu i djela milosrđa priprema za proslavu Uskrsa. Pepelnica i korizma podsjećaju nas na prolaznost ljudskoga života ovdje na zemlji i da nam je prava domovina zapravo na nebu. Kroz post, molitvu i djela milosrđa nastojimo biti bolji ljudi i kršćani i tako se pripremiti za Kristov dolazak ali i već sada na zemlji ostvarivati Njegovo Kraljevstvo.

Ovaj blagdan ima korijen u židovskoj praksi pokore i posta. Kao izvanjski znak pokore, židovi su na čelu nosili pepeo. On simbolizira prah iz kojeg nas je Bog stvorio. U prvoj kršćanskoj zajednici, javni su grješnici primali pepeo kao znak svoje pokore te je uklanjanje pepela na Uskrs označavalo njihovo pomirenje s Bogom i s kršćanskom zajednicom koje su svojim grijesima uvrijedili. Dok svećenik stavlja znak križa na čelo pokornika ili ga posipa po njegovoj glavi izgovara riječi: „Sjeti se čovječe da si prah i da ćeš se u prah vratiti!“ ili „Obrati se i vjeruj evanđelju!“. Pepeo, koji se dobije spaljivanjem maslinovih grančica od prethodne Cvjetnice, primamo pod misom i svi su vjernici pozvani primiti ga kao vidljivi znak pokore. Iako je korizma vrijeme ozbiljnosti i razmišljanja o svojim grijesima, nikako ne smijemo dopustiti da nas promišljanje o vlastitoj grešnosti dovede u očaj. Naprotiv, trebali bismo se uzdati u Božju neizmjernu milost i biti sigurni u njegovu želju da oprosti onima koji su raskajana srca. Crkva nas stoga poziva da se u ovome vremenu korizme preispitamo, obratimo i tako u Božjoj milosti dočekamo najveći kršćanski blagdan, Uskrs.

Večernju Misu u 18 h predvodio je župnik Tomislav, a propovijedao trajni đakon Miljenko Flajs.