You are currently viewing 22. nedjelja kroz godinu

22. nedjelja kroz godinu

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Promišljajući o čitanjima današnje nedjelje, možemo primijetiti da su ona nastavak na prošlo nedjeljna čitanja i na Petrovu ispovijest kojom je posvjedočio da je Isus Krist – Pomazanik, Sin Boga živoga. Isus je tada Petra nazvao blaženim te mu je obećao kako će na njemu sagraditi svoju Crkvu koju vrata paklena neće nadvladati. No Isus tu ne staje jer pred njim je Jeruzalem, mjesto njegove muke, stoga upućuje svoje učenike u tajnu svoga poslanja, a to je trpljenje koje treba pretrpjeti od starješina, glavara svećeničkih i pismoznanaca i biti ubijen te treći dan uskrsnuti. Nakon tih Isusovih riječi nastaje zaprepaštenje kod učenika. Odjednom onaj koga su slijedili govori o trpljenju i umiranju. Odjednom se ruše njihovi snovi, oni se ne mire s tom šokantnom viješću, iako nije prvi put da im Isus progovara o svojoj patnji i križu, ali nikad ne tako izravno kao sada, stoga nas ne čudi Petrov istup i njegovo odvraćanje Isusa od njegova spasenjskog plana. Iako je Isus Petra jako volio, nije mogao ne reagirati na njegovo odvraćanje, da se ispuni na njemu volja Božja. Stoga nam je i Isusova oštra reakcija na takav Petrov stav razumljiva, iako pomalo zaprepašćujuća kada mu govori: „Nosi se od mene, sotono! Sablazan si mi jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko!“ Isus time želi ponovno učenicima dati do znanja da su Božji planovi drugačiji s njime od njihovih planova. Želi im reći da križ i umiranje jest jedini put kojim On može i mora izvršiti poslanje koje mu je Otac namijenio. I tko ga god odvraća od toga puta, protivi se bitnim Božjim planovima i u službi je zloga. No ne smijemo osuditi Petra, jer i mi bismo da smo na njegovom mjestu tako reagirali. Njegove riječi: „Hoće li tko za mnom, neka se odreče samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom.“ upućene su i nama danas, jer nakon grijeha prvih ljudi to je jedini put spasenja za pojedinca kao i za čitavo čovječanstvo. Isus ne poziva učenike da ga slijede na slijepo, nego pokazuje na vlastitom primjeru taj put. Apostoli su to tek shvatili nakon silaska Duha Svetoga! Tek tada su se odrekli svojih planova i prigrlili Božji plan i kao takovi oslobođeni od svih navezanosti krenuli u svijet širiti Radosnu vijest i Krista uskrsnuloga. I mi smo primili Duha Svetoga, ali mu se nismo potpunoma predali poput apostola, stoga smo još uvijek slabi i svoje nade i snage polažemo samo u ovo zemaljski život, kako da sebi ovdje ugodimo i kako da sebi ispunimo sve svoje prohtjeve. Ako se toga nismo u stanju odreći poradi Boga i bližnjih, onda ćemo zadržati ovaj život i ovakav način razmišljanja, ali ćemo izgubiti Boga i vječnost. Za Isusa drugoga puta nema. A za nas? Valja nam si danas postaviti to pitanje!

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJENČANJE:

 • Tomislav Peti i Andreja Balažinec – subota (9.9.2023.) u 16 h

KRŠTENJE:

 • Lota Peti – subota (9.9.2023.) u 16 h

UPIS KRIZMANIKA :

 • subota (9.9.2023.) u 10 h  

UPIS PRVOPRIČESNIKA:

 • subota (9.9.2023.) u 10:30 h 

ŽUPNI LISTIĆ

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE

 1. Obit. Matotan, Čarda 17 B
 2. Jozo Tustonjić, M. Viriusa 7
 3. Obit. Ivančan, M. Viriusa 37
 4. Marija Jakupec, Trg b. Josipa Jelačića 14
 5. Obit. Kolarić, Đ. Basaričeka 23A
 6. Marija Nemec, Ledinska 34
 7. Lidija Batorek, Stj. Miklaušića 15 A
 8. Obit. Sertić, M. P. Miškine 40 A
 9. Obit. Canjuga, Miklinovec 106
 10. Obit. Bosak, Čarda 20
 11. Obit. Šimić, Podravska 20
 12. Obit. Franjo, G. Banovec 12
 13. Obit. Kos, M. Viriusa 48
 14. Obit. Šimunić, Čarda 39
 15. Dar jedne osobe
 16. Obit. Bogadi, Peteranska c 47
 17. Obit. Balog, Podravska 35
 18. Obit. Puž, D. Banovec 24
 19. Klara Kukec, Miklinovec 193 F
 20. Obit. Femec, I. Meštrovića 23
 21. Marija Biškup, „Dom Baka Ilona“ B. Radić 25
 22. Obit. Topoljnjak, D. Banovec 3
 23. Obit. Lisjak, Ledinska 13
 24. Obit. Kolenko, Br. Radić 13 A
 25. Obit. Sinjeri, A. Šenoe 13
 26. Alojzije Gregur, Miklinovec 111
 27. Ljubica Vrban, M. P. Miškine 46 A
 28. Obit. Kelek, M. P. Miškine 52A
 29. Obit. Križaj, Frankopanska 27
 30. Obit. Bubalo, F. Galovića 3 A
 31. Dubravka Rihtarić, F. Galovića 17A
 32. Obit. Ernečić, Trg Slobode 2
 33. Obit. Franjo, G. Banovec 12
 34. Obit. Gabaj, Čarda 34
 35. Obit. Treščec, Trg kr. Tomislava 6
 36. Obit. Šlabek, A. Šenoe 27
 37. Obit. Ružić, Trg E. Kumičića 15
 38. Obit. Lastrić, Pavelinska 2
 39. Obit. Ištvan, Gibanična 9
 40. Sara Jindra, Fijanova 8, Zagreb
 41. Obit. Žaja, Kr. Jelene 18
 42. Obit. Kordina, Miklinovec 79
 43. Obit. Šijak, Čarda 60 c
 44. Josip Ferenčak, Duga ul. 7
 45. Obit. Sačer, Hrv. državnosti 25
 46. Obit. Koprek i Zalešak, N. Tesle 20
 47. Jelena Horvat, P. Vuka Pavlovića 2
 48. Obit. Žugaj, Marofska 6