You are currently viewing 17. nedjelja kroz godinu

17. nedjelja kroz godinu

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Dragi vjernici Isus se služi prispodobama kako bi na slikovit način objasnio ono što je nama ljudima važno za spasenje. Tako nam u današnjem evanđelju progovara o nama najvažnijoj temi za spasenje, a to je kraljevstvo nebesko. Današnja nedjelja je samo nastavak na govor iz prošle nedjelje o kraljevstvu Božjem kroz prispodobu o dobrom sjemenu i kukolju koji se miješa u ovome svijetu, ali i u nama ljudima. Kukolj koji bi mi ljudi rado čupali iz drugih, ali ne iz sebe, jer u sebi teško prepoznamo one loše navike i čine jer naravno lakše ih je vidjeti na drugome nego li na nama samima. Današnja čitanja nam o toj temi govore kroz mudrost i spremnost da se za ono što nam se čini važnim u životu snalažljivo izborimo pritom imajući na pameti da smo kao vjernici najprije pozvani boriti se i težiti za kraljevstvom Božjim. Najzornije nam o mudrosti progovara današnje prvo čitanje Knjige o kraljevima u kojoj Gospodin nudi kralju Salamonu: “Traži što da ti dadem”. Salamon je izabrao pronicavo srce da može suditi narodu, razlikovati dobro od zla. Bog mu je uslišio molitvu te je mladome kralju udijelio dar mudrosti po kojoj je postao ne samo poznat, nego i simbol mudra čovjeka. Kralj je mogao birati što je htio i izabrao je – mudrost. Zanimljivo je kako Gospodin nagrađuje Salamona svime što bi inače mnogi ljudi poželjeli na prvom mjestu, nagrađuje ga jer nije bio sebičan i lakom, jer nije na prvome mjestu tražio svoje osobne interese, već je mudro postupio i zato mu Bog progovara: „Jer si to tražio, a nisi iskao ni duga života, ni bogatstva, ni smrti svojih neprijatelja, nego pronicavost u prosuđivanju pravice, evo učinit ću po riječima tvojim: dajem ti srce mudro i razumno, kakvo nije imao nitko prije tebe niti će ga imati itko poslije tebe.“ No u sljedećim recima koje nismo danas čitali 13 i 14 Bog mu progovara: „ali ti dajem i što nisi tražio: bogatstvo i slavu kakve nema nitko među kraljevima. I ako budeš stupao mojim putovima i budeš se držao mojih zakona i zapovijedi, kao što je činio tvoj otac David, umnožit ću tvoje dane.“ Ovdje se postavlja i nama pitanje: Što bismo mi izabrali na njegovom mjestu? Što bismo stvarno poželjeli da Gospodin nas sada to zapita? Što bismo poželjeli nakon zrelog razmišljanja? Dali bi to bilo zdravlje, uspjeh, sreća ili bogatstvo, ili bi tražili  poput Salamona pronicavo srce koje se pouzdaje u Boga? Odgovorimo si sami u tiši svoga srca i pred Gospodinom. Bog nam jasno daje do znanja da ako tražimo u životu ono ispravno pred njime, onda će nam se i drugo nadodati što nam je potrebno za život ovdje na zemlji. Birajući ispravno pred Gospodinom sada i ovdje biramo neprolazno blago, život vječni.

VAŽNE OBAVIJESTI:

VJENČANJE: Ivan Kovač i Maja Kobor – petak (31.7.2010.) u 17:30 h