You are currently viewing 26. nedjelja kroz godinu

26. nedjelja kroz godinu

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Dragi vjernici, poruka biblijskih čitanja što no nam je donosi današnja nedjelja je kršćanska solidarnost i snošljivost prema drugima i drugačijima od nas. Upravo se ta misao danas provlači kroz sva tri čitanja. U prvom čitanju iz Knjige Brojeva biblijski nam pisac donosi kako su se neki od starješina koje je Mojsije odredio da prorokuju, pobunili protiv dvojice koji su mimo njih prorokovali. Mojsije nadahnut Duhom Božjim ne osuđuje ovu dvojicu samo prozvanih proroka već izjavljuje: „O kad bi sav narod Božji postao prorok.“ Gotovu istu nam situaciju donosi i današnje Markovo evanđelje. Učenici  dolaze Isusu i bune se protiv jednog čovjeka koji nije apostol, a u Isusovo ime izgoni zloduhe i traže od Isus da mu zabrani. No Isus im odgovara: „Ne branite mu! Jer nitko ne može učiniti nešto u moje ime, pa me ubrzo zatim pogrditi. Tko nije protiv nas za nas je!“ Time je Isus svojim učenicima htio dati do znanja da netko tko i ne pripada krugu apostola u ono vrijeme, a danas u krug zajednice vjernika, može činiti dobra djela u Njegovo ime. Činiti dobro djelo nije vezano uz neku zajednicu niti uz ustanovu, nego je dar koji Bog slobodno daje kome hoće. Dakako da ovo Isusovo tumačenje ne smijemo shvatiti kao dopuštenje ravnodušnosti i indiferentnosti, kao da uopće nije važno pripadamo li mi krugu Isusovih učenika, odnosno župskoj zajednici ili ne. Isus nam ovdje jasno želi reći da i oni koji formalno ne pripadaju, mogu i pozvani su činiti djela ljubavi i po njima biti spašeni i uključiti se u zajednicu vjernika. Zato nam Isus jasno danas progovara da njegovo vrednovanje dobrih djela nema granica i pristranosti. Od tuda i Isusova pohvala onome koji njegovog učenika napoji i čašom hladne vode, koja neće biti zaboravljena već će biti nagrađena u vječnosti. Isus nas time ne potiče na onaj minimalizam dobrih djela, već nam jasno daje do znanja da svako i najmanje dobro djelo, koje je učinjeno iz pozitivnih motiva neće kod njega biti zaboravljeno, već naprotiv nagrađeno. Time želi i nas potaknuti da i mi težimo činiti dobra djela u svojem životu, jer će nam u susretu s Nebeskim Ocem biti ulaznica u nebo.

ŽUPNE OBAVIJESTI

KRŠTENJE:

  • Mak Martinaga – subota (2.10.2021.) u 12 h

VJERONAUK:

  • krizmanici – subota (2.l0.2021.) u 9 h
  • prvopričesnici – srijeda (29.9.2021.) u 9 h

 

ŽUPNI LISTIĆ