1. NEDJELJA DOŠAŠĆA

1. NEDJELJA DOŠAŠĆA

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Dragi vjernici, razmišljajući o vremenu u koje smo zakoračili današnjom nedjeljom, a koje zovemo došašće, dolazimo do zaključka da je Stari Zavjet jedno najveće došašće, iščekivanje Mesije, očekivanje dolaska onog koji će nas spasiti. Današnje evanđelje i ova prva nedjelja žele nam pokazati jasni kontrast između života onih koji vjeruju Bogu savezniku i života onih koji lutaju daleko od Boga. Došašće nas podsjeća da ne čekamo nešto, nego Nekoga. Sav naš smisao života je konačni susret s tim Nekim, kojega nazivamo Gospodinom. On svojim dolaskom ili ulaskom u ljudsku povijest donosi određenu promjenu, tako da više ne možemo živjeti kao da Krist nije došao, kao da nije ušao u ljudsku povijest, ali i u našu osobnu povijest. Ovo vrijeme došašća nam pomaže u to se uživjeti, o tome razmišljati. Naše današnje iščekivanje jest čežnja upoznati ga na životnom hodu, prihvatiti ga u naš osobni život i zavoljeti njegov poziv da ga slijedimo. Današnji čovjek čezne za duhovnim, stoga tim više treba potražiti Boga kako u osobnoj molitvi tako i u sakramentima. Tada će primijetiti da nas vjernike svaki susret s Kristom mijenja i osposobljava u hodu s drugima kao suputnicima po ovoj zemlji. Zato nama vjernicima nijedan čovjek nije tuđinac. Krista prepoznajemo u svakom biću kao suputnika i supatnika na životnom putu, koji vodi prema konačnom cilju koji se zove vječnost. U tome otkrivamo izvor našeg zalaganja, na kojeg nas poziva današnje Evanđelje pozivajući da bdijemo. Čovjek bdije nad onim što je vrijedno, što je važno čuvati i za što se vrijedno žrtvovati. Da bi istinski shvatili i prihvatili taj poziv na bdijenje, na čuvanje, na zauzeto izgaranje, potrebno je izgraditi povjerenje u Boga. Da bi Krista prihvatili iz vjere i slijedili iz vjere i poslušali iz vjere, valja nam izgraditi povjerenje u njegovu osobu, u njegov dolazak i njegov poziv na bdijenje, povjerenje u njegovu riječ. Tim povjerenjem nadilazimo tjeskobu koja se zna nadviti gledajući ovozemaljske životne putove. Moramo pronaći izvor nade koja će ispuniti naše vrijeme, naš hod i našu izgradnju ove sadašnjosti koju živimo. Ta nada dolazi od „zore koja sviće“. Mise zornice koje slavimo, pozivaju nas izaći iz mraka urušenih vrjednota i otkriti svjetlo života vjere i nade koju nam donosi Krist. Zato se radujemo ovom vremenu došašća jer u njemu otkrivamo ljepotu življenja iz ljubavi koja nam dolazi od Krista.

Tomislav Petrić, župnik

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJERONAUK:

 • krizmanici – subota (4.12.2021.) u 9 h
 • prvopričesnici – srijeda (1.12.2021.) u 15 h

 

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE U 11. MJESECU

 1. Obit. Pal, Vijećnička 11
 2. Dar jedne osobe
 3. Đurđa Dolenec, M. Viriusa 19
 4. Obit. Tkalec i Horvat, M. Viriusa 44
 5. Nino Brunec, Ledinska 6 B
 6. Obit. Turk, Hrv. državnosti 11E
 7. Obit. Podrug, Slavenskog 14, Zagreb
 8. Obit. Turk, Hercegovačka 26
 9. Obit. Sarapa, F. Gažija 9
 10. Obit. Rudnički, Dalmatinska 4
 11. Irena Pavlić, F. Rusana 17
 12. Obit. Golubić, Križevačka 70
 13. Obit. Kovačić, Gornja šuma 20
 14. Marija Sajko, Peteranska 113
 15. Obit. Šipuš, Peteranska 113
 16. Obit. Baran, Br. Radić 97
 17. Dominik Gregur, Br. Radić 27
 18. Kristina Brgles, Trg kr. Tomislava 12
 19. Ana Bizek, Đ. Estera 11
 20. Obit. Kupec – Strmečki, Oružanska 6
 21. Obit. Stanešić, Kozarčeva 10
 22. Obit. Loinjak, Peteranska 82
 23. Obit. Šaleković, F. Mraza 25
 24. Obit. Rihtarić, Vijećnička 2
 25. Obit. Posavec, D. Banovec 9
 26. Žarko Marijanović, Trg Mladosti 4
 27. Kapela „Sedam žalosti B D Marije“
 28. Josip i Katica Ferenčak, Duga ul. 7
 29. Cecilija Lončar, Taraščice 17
 30. Marija Vulić, Oružanska 21
 31. Ruža Čulinović, Trg kr. Tomislava 8
 32. Obit. Čorić, M. Gubca 24, Peteranec
 33. Marica Ogrinec, Frankopanska 23B
 34. Đurđica Jagarinec, Trg Podrav. heroja 6
 35. Višnja Oreč, Trg kr. Tomislava 9
 36. Boža Matota, P. V. Pavlovića 7
 37. Ivan Dinjar, Trakoščanska 31
 38. Obit. Jakupec, Hrv. Državnosti 11F
 39. Obit. Vranar, Ledinska 18 A
 40. Obit. Domović, Križevačka 31B
 41. Marija Posavec, Hrv. državnosti 11 E
 42. Obit. Mađerić, Severovec 15
 43. Đurđica Tabain, Vijećnička 3
 44. Obit. Sinjeri, A. Šenoe 13
 45. Obit. Pintarec, Hrv. branitelja 19
 46. Obit. Mesarić, Trg Podrav. heroja 6

ŽUPNI LISTIĆ