You are currently viewing 12. nedjelja kroz godinu

12. nedjelja kroz godinu

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Dragi vjernici, nakon blagdana Presvetog Trojstva i Tijelova vraćamo se u našu liturgijsku svakodnevnicu, tj. u vrijeme kroz godinu. U današnjem evanđelju Isus nakon molitve u osami traži od dvanaestorice apostola da zauzmu konačni stav prema njemu. Za ostale ljude u Galileji Isus je novi Krstitelj, Ilija ili „neki od drevnih proroka.“ Dvanaestorica na Petrova usta ispovijedaju da je on za njih Krist Pomazanik Božji, a to znači obećani Mesija. Isus odmah dopunja njihovu vjeru: on ima biti odbačen od vjerskih poglavara, nasilno ubijen ali će ga Bog proslaviti uskrsnućem. To je prijelomni događaj u Isusovu mesijanskom djelovanju, jer se do tada obraćao mnoštvu sunarodnjaka, propovijedao bliskost kraljevstva Božjega, ozdravljao bolesne, sjedao za stol s bogatima i grešnicima da svima pokaže kako im Bog nudi oproštenje. Od ovog događaja, za koji Matej i Marko kažu da se zbio na poganskom području kod Cezareje Filipove, Isus posvećuje pažnju dvanaestorici koji će mu biti povijesni svjedoci. Upozorava ih da nije dovoljno prepoznavati u njemu Pomazanika Božjeg samo dok čini čudesa. On ostaje Božji miljenik i u muci i na križu te upozorava sve one na gubljenje vječnosti koji grozničavo čuvaju svoj zemaljski život, a da u vječnoj zbilji dobivaju samo oni koji su gubitelji prema zemaljskim kriterijima. Današnja euharistija sabire nas oko Isusa gubitnika za ovozemaljsko poimanje, a dobitnika za vječnost. On nas danas zove da zemaljske uspjehe i poraze ne mjerimo čisto ljudskim mjerilima: „Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.“ Isus je gubitnik koji je postao eshatonski dobitnik. Na takvo gubljenje i dobivanje zove danas i nas. Imamo li snage slijediti ga?!

Tomislav Petrić, župnik

ŽUPNE OBAVIJESTI

KRŠTENJE:

 • Luka Manojlović – subota (25.6.2022.) u 11:00 h
 • Tia Bartolec – subota (25.6.2022.) u 12:00 h
 • Adrian Mihica – nedjelja (26.6.2022) u 11:00 h
 • Mihael Vidović – nedjelja (26.6.2022) u 11:00 h

VJENČANJE:

 • Daniel Brezak i Lucija Valent – subota (25.6.2022) u 17:00 h

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE U 6. MJESECU

 • Mirica Đelekovčan, G. Karlovčana 16
 • Obit. Šimić, Podravska ul. 20
 • Obit. Gašparić i Dugina, Pavelinska 8A
 • Obit. Ivaniš, Podravska ul. 11
 • Đurđica Štefanec, Hrv. državnosti 11B
 • Obit. Šola, D. Pejačević 19
 • Obit. Pavlić, F. Rusana 17
 • Marin Harači, Ivanjska 18
 • Obit. Podhraški – Relja, Trg b J. Jelačića 3
 • Biserka Radmanić, Marofska 6
 • Đurđica Anušić, I. Meštrovića 17
 • Dar jedne osobe
 • Obit. Kompes, Špoljarska 12
 • Obit. Široki, Lj. Gaja 5
 • Dar jedne osobe
 • Obit. Prđun, T. Hana 27, Starigrad
 • Obit. Špehar, A. Starčevića 49
 • Obit. Kuzmić i Kosmač, Hrv. branitelja 30
 • Obit. Cremer, Miklinovec 88
 • Ruža Krznarić, Ledinska 7A
 • Obit. Paša, Kr. Jelene 11
 • Obit. Stojičić, Zvonimira Goloba 5
 • Obit. Stojičić, Trg E. Kumičića 13
 • Marija Novak, Br. Radić 19
 • Dar jedne osobe
 • Katarina Rak, Trg kr. Tomislava 9
 • Dar jedne osobe
 • Obit. Vugrinec i Čiković, Križevačka 31 A
 • Obit. Hajduković, Gibanična 16

ŽUPNI LISTIĆ