Marija Bogorodica – NOVA GODINA

Marija Bogorodica – NOVA GODINA

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Dragi vjernici vjerujem da smo noćas, ali da ćemo i danas razmijeniti mnoge lijepe želje na početku još jedne nove godine koja nam je od Gospodina darovana. Izmjenjujući dobre želje obnavljamo želju da budućnost bude malo bolja. To je u konačnici znak nade koja nas oživljava i poziva vjerovati u život. Znamo, međutim, da se s novom godinom neće sve promijeniti te da nas mnogi jučerašnji problemi čekaju i sutra. Stoga vam upućujem čestitku prožetu stvarnom nadom, koja se nadahnjuje na današnjoj liturgiji. To su riječi kojima je sam Gospodin tražio od Arona da blagoslivlja njegov narod: „Neka te Gospodin licem svojim obasja […]. Neka pogled svoj Gospodin svrati na tebe“ (Br 6, 25-27). I ja to želim svima nama: da Gospodin svoj pogled svrati na nas te da se radujemo, znajući da njegovo milosrdno lice, sjajnije od sunca, nad nama sja svaki dan i da to čini neprekidno! Otkrivanje Božjeg lica obnavlja život. Jer on je Otac koji je zaljubljen u čovjeka, koji se nikada ne umara da s nama počne iznova kako bi nas obnovio. Jer Gospodin je strpljiv s nama! Nije mu teško s nama iznova početi kada padnemo. On nam ne obećava magične promjene, on ne rabi magični štapić. On našu stvarnost voli mijenjati iznutra, strpljivo i brižno; traži da nježno uđe u naš život, kao kiša u zemlju, da zatim donese plod promjene u našim životima. On nas uvijek čeka, nježno svraćajući svoj pogled na nas, pozivajući nas da svakog jutra kad se probudimo, uputimo mu molitvu: „Gospodine obasjaj me ovog novog dana svojim blagoslovom.“ Tako moleći Bog će nas uvijek pratiti na našem putu i blagoslivljati naše korake. U prvom čitanju Gospodin po Aronu nastavlja svoj blagoslov ovako: „neka Gospodin mir ti donese.“ Danas Crkva slavi Svjetski dan mira, koji nas poziva da u sebi svakog dana iznova pobijedimo ravnodušnost i osvojimo mir. I to ne bilo koji mir, nego mir koji Bog želi posijati u naša srca i srca čitavog čovječanstava, a to podrazumijeva istinsku duhovnu borbu, koja se odigrava u ljudskom srcu. Jer neprijatelj mira nije samo rat, koji na žalost kao što vidimo svojim razaranjem, ne uništava samo materijalna dobra i živote onih koji stradavaju, nego i unosi tugu i bol u srca čitavih naroda, unosi strah i nemir u cijeli svijet. Neprijatelj mira osim rata, je naša ljudska ravnodušnost, koja nas potiče da mislimo samo na sebe i svoje potrebe, ta ravnodušnost u nama stvara barijere, sumnje, strahove i osobna zatvaranja očiju pred bijedom i potrebama bližnjih oko nas. Stoga je i ova nova godina opet nam pružena kao jedna prilika u kojoj možemo i trebamo krenuti otvarati srce, budeći u sebi pažnju prema bližnjemu, prema onome tko nam je blizu. To je onda pravi put za postizanje mira. Neka nam u tomu pomogne Kraljica mira, Bogorodica, čiju svetkovinu danas slavimo.

ŽUPNE OBAVIJESTI

Župni listić