You are currently viewing 2. nedjelja došašća

2. nedjelja došašća

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Današnja druga nedjelja došašća nas na poseban način, u liku velikog proroka Ivana Krstitelja, poučava kako pripremiti put Gospodinu do našeg srca. Ivan najprije naviješta krst obraćenja na otpuštenje grijeha. Ivanova propovijed izazivala je u ljudima obraćenje života. U znak toga obraćenja Ivan ih je polijevao vodom u rijeci Jordanu i to njihovo krštenje bilo je znak otpuštenja grijeha. Možemo se danas zapitati koji je nama prvi korak priprave puta Gospodnjega u ovom vremenu došašća? I nas treba dotaknuti Riječ Božja, kao što je dotaknula i Ivanove slušatelje, da bi onda ta Božja Riječ u nama proizvela promjenu pameti i srca, to jest da bi obratila našu nutrinu, kako bi nam se mogli oprostiti grijesi. Prvi je zasigurno korak te priprave Božjega puta u našem srcu, dati se dotaknuti Božjim Riječima koje nas žele obratiti, te prihvatiti Božje oproštenje, kako bi i naše krštenje, koje smo primili, i nama bilo krštenje obraćenja na otpuštenje vlastitih grijeha. Osim krštenja obraćenja, Ivan je također naviještao da iza njega dolazi netko tko je jači od njega, jer će taj krstiti Duhom Svetim. Ako je krštenje vodom za Ivana bilo znak otpuštanja grijeha i promjene života, onda je krštenje Duhom Svetim za njega bilo znak nove, veće i potpunije stvarnosti, od samog oproštenja grijeha. Sam Isus govori, naime, u Ivanovom evanđelju da će Duh Sveti poučavati učenike o svemu i da će ih upućivati u svu istinu. Drugi je, dakle, korak naše priprave Božjega puta otvorenost Duhu Svetomu, to jest svakom pozitivnom djelovanju. Nakon što je čovjekovo srce, potaknuto Božjom Riječju, očišćeno od grijeha i zla, potrebno je da bude uvijek otvoreno poticajima dobra, jer to je drugi korak u pripravi Božjega puta i njegovog dolaska u naše srce. Pripravljanje Gospodnjeg dolaska u čovjekovo srce, zapravo označuje suradnju između nas i Boga. Neka nam ovo došašće uistinu bude plodno tom suradnjom.

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJERONAUK:

  • krizmanici – subota (16.12.2023.) u 9 h
  • prvopričesnici – subota (16.12.2023.) u 10 h

U nedjelju (17.12.2023.) na misu u 9 h dolazi Betlehemsko svjetlo.

ŽUPNI LISTIĆ