You are currently viewing 10. nedjelja kroz godinu

10. nedjelja kroz godinu

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Današnja nedjelja nastavlja nam raspravu između Isusa i farizeja. Isus jasno daje do znanja svojim slušateljima da je on Sin Božji koji ima vlast nad nečistim dusima. Farizeji žele ovu situaciju iz današnjeg evanđelja pred okupljenim mnoštvom okrenuti protiv Isusa govoreći da po Belzebulu, poglavici đavolskom, izgoni đavle. Stoga Isus reagira na njihove tvrdnje govoreći im da hule protiv Duha Svetoga, a samim time protiv Presvetoga Trojstva, a takvima onda nema oproštenja grijeha dovijeka. Izreka da se neće oprostiti onomu tko pohuli na Duha Svetoga nije puka izreka, nego proročki poziv na promjenu i obraćenje. Ovim Isus želi kazati da djeluje snagom Duha koji ga je na krštenju pomazao. Tumačiti njegova djela kao suradnju s đavolskim poglavicom znači huliti na Duha Svetoga. Prema Mk 2, 10, „Sin čovječji vlastan je na zemlji otpuštati grijehe“. Isus svojim djelima i riječima objavljuje Boga koji se raduje povratku izgubljenih sinova i kćeri. Zato izreku o neoprostivosti grijeha protiv Duhu Svetoga treba razumijevati kao proročku opomenu i poticaj na obraćenje. Rođaci ovaj puta dolaze s Isusovom majkom misleći da imaju prednost pred ostalim slušateljima Isusovih propovijedi. Ne ulaze u kuću gdje Isus naučava nego zovu Isusa da radi njih prekine propovijed i posveti im svoje vrijeme. Mi katolici znamo da pod „braćom i sestrama“ valja razumijevati djecu rođačke obitelji u kojoj je Isus odrastao nakon Josipove smrti, a ne naravnu djecu Marije i Josipa. Isus ne uvažava poruku koju mu šalju rođaci misleći da će poslušati radi svoje majke, ako ne radi njih. Upire pogled u muškarce i žene koji su pažljivo slušali njegovo obrazlaganje riječi Božje te govori: „Evo majke moje, evo braće moje! Tko god vrši volju Božju, on mi je brat i sestra i majka!“ Ovim Isus najprije izriče zahvalnost svima koji u njemu prihvaćaju Božjeg izaslanika, Mesiju. Zahvalan je svima koji mu odazivom pomažu uprisutnjivati kraljevstvo Božje. On ozbiljno misli kad svojom braćom i sestrama naziva sve koji ga podržavaju u otkrivanju i vršenju volje Božje u promjenjivim prilikama mjesta i vremena. To je Isusova nova obitelj – Crkva, sastavljena od pripadnika iz različitih naroda. S Isusom poslušni Bogu, danas produbljujemo svoju ugrađenost u Crkvu kao Božju obitelj.

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJENČANJE:

 • Igor Kragulj i Nikolina Zadravec – petak (14.6.2024.) u 16 h
 • Nino Međimorec i Tamara Mađar – subota (15.6.2024.) u 16 h

ŽUPNI LISTIĆ

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE

 1. Obit. Fett, Trg kr. Tomislava 9
 2. Obit. Rudnički, Dalmatinska 3
 3. Obit. Đaković, Duga ul. 8
 4. Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
 5. Stjepan Kovač, Trg E. Kumičića 3
 6. Obit. Kranjčević, Lj. Gaja 28
 7. Obit. Novogradec, V. Vošickog 15
 8. Obit. Miloš, Prav. među narodima 9
 9. Obit. Hudoletnjak, Križevačka 31 B
 10. Obit. Filipović, Pavelinska 13
 11. Obit. Đurđa, Duga ul. 28
 12. Obit. Papp, Hrv. državnosti 20
 13. Obit. Dvorski, Rudešinkin breg 10
 14. Obit. Pankarić, Omladinska 7 F
 15. Obit. Sertić, M. P. Miškine 40 A
 16. Biserka Radmanić, Marofska 4
 17. Obit. Oreč i Fijok, Istarska 10
 18. Obit. Franjo, G. Banovac 12
 19. Obit. Rožanković, Đ. Basaričeka 39
 20. Dar jedne osobe
 21. Obit. Femec, F. Galovića 16 A
 22. Marija Maljak, Trg Mladosti 18
 23. Obit. Cremer, Miklinovec 88
 24. Obit. Čiković, Trg kr. Krešimira 12 A
 25. Obit. Jurenec, Peteranska 52
 26. Obit. Lončarić, Marofska 2 B, Herešin
 27. Obit. Buzina, Peteranska 88
 28. Obit. Vuger, Prav. među narodima 7
 29. Zlatko Mesarić, Trg Podrav. heroja 6
 30. Josip Furdić, Trg kr. Tomislava 3
 31. Đuro Glavica, Kolodvorska 7