You are currently viewing 14. nedjelja kroz godinu

14. nedjelja kroz godinu

 • Post author:
 • Post category:Vijesti

Današnja nedjelja nam kroz svoja čitanja svjedoči da se nije puno toga promijenilo od proroka Ezekiela, o kojem smo slušali u prvom čitanju današnje nedjelje, kojega Bog šalje k svom narodu, narodu koji se odmetnuo od Gospodina i nije slušao proroke koje mu je Bog slao, već ih je naprotiv ismijavao, progonio, a nažalost nerijetko i kamenovao. Istu sudbinu doživio je kao što smo čuli u današnjem evanđelju i sam Isus. Došavši u svoj zavičaj u dan subotnji, po običaju, ušao je u sinagogu na molitvu i tu je doživio osudu i podsmjeh od svojih sunarodnjaka. Na početku Isus ostavlja dubok i snažan dojam kao što nam svjedoči evanđelista koji spominje da su ostali preneraženi njegovim govorom, a onda izlazi na površinu sva njihova zloća. Nisu mogli vjerovati da je to onaj isti Isus kojega su oni poznavali. Traže od njega znake i čudesa, no Isus znajući njihovu nevjeru i zloću nije mogao učiniti puno čudesa kako nam svjedoči sam evanđelista Marko. Stoga im i Isus govori svoj sud i mišljenje o njima: „Nije prorok bez časti doli u svom zavičaju i među rodbinom i u svom domu.“ Umjesto da budu ponosni što je Bog svojim proročkim duhom zahvatio jednoga od njih, učinio ga mudrim propovjednikom koji ljudima naviješta Božju ljubav, obdario čudesnim moćima liječenja, umjesto da slave Boga zbog svega toga i da povjeruju, oni su se sablažnjavali o njega. Umjesto da su svoja srca ispunili ponosom i radošću, oni su ih ispunili zavišću i sumnjama. Pred ponudom milosti zatvorili su se u svoje predrasude, egoizam i nevjeru. Gledali su odveć ljudskim očima i nisu mogli vidjeti stvarnost kakva uistinu jest. No ne smijemo misliti da su takvi samo Isusovi sunarodnjaci jer i mi smo na žalost često puta isti. I mi iako znamo tko je Isus, mi ga tako često gledamo samo ljudskim očima. I mi vrlo često od Isusa u svojem životu tražimo samo čudesa. Teško se mirimo s time da zapravo vjera nisu samo Isusova čuda, nego njegova Ljubav koju nam je svjedočio i kroz čuda, ali ponajviše kroz muku, smrt i uskrsnuće. Danas nam se valja zaustaviti i dobro promisliti tko je za nas Isus. Je li on za nas samo čudotvorac koji nam treba kada nam zagusti u životu ili je On Sin Božji koji nas je otkupio i spasio za vječni život?

ŽUPNE OBAVIJESTI

KRŠTENJE:

 • Toma Sabolić – petak (12.7.2024.) u 17 h

VJENČANJE:

 • Nikola Sabolić i Nikolina Šemper – petak (12.7.2024.) u 17 h

ŽUPNI LISTIĆ

DAROVATELJI ZA POTREBE CRKVE

 1. Zlatko Mesarić, Trg Podrav. heroja 6
 2. Josip Furdić, Trg kr. Tomislava 3
 3. Đuro Glavica, Kolodvorska 7
 4. Obit. Megla, Šenova 15, Zagreb
 5. Katarina Rak, Trg kr. Tomislava 9
 6. Obit. Šimunić, Kolodvorska 7
 7. Obit. Ernečić, Trg Slobode 2
 8. Obit. Šimić, Podravska 20
 9. Obit. Ganžulić, Čarda 59 A
 10. Obit. Baran, A. G. Matoša 6
 11. Dar jedne osobe
 12. Sanja Krapinec, M. P. Miškine 2
 13. Nikola Gregur, Br. Radić 27 A
 14. Đurđica Jagarinec, Trg Podrav. heroja 6
 15. Obit. Draganić, Podravska 29
 16. Dar jedne osobe
 17. Katica Vrbošić, I. Meštrovića 28
 18. Ljiljana Zagrajski, Dubovečki breg 16
 19. Obit. Novak, Br. Radić 19
 20. Katarina Ivaniš, Podravska 11
 21. Vlado Kovačić, Oružanska 7 A
 22. Obit. Pavlić, Adančeva 3, Brckovljani
 23. Marijan Šimota, Kr. Tomislava 8, Peteranec
 24. Obit. Kontak, Savić Vinica 29
 25. Matija Jagar, Trnovec 17, N. Podravski
 26. Obit. Čehok, Pavelinska 2
 27. Obit. Kobor i Kovač, Br. Radić 77
 28. Obit. Vukalović, M. P. Miškine 50
 29. Obit. Flajs, Križevačka 26
 30. Obit. Markota, Lj. Gaja 4
 31. Zlata Benotić, Prav. među narodima 7
 32. Valentina Trnski, Trg kr. Tomislava 4
 33. Lidija Mikulec, Trg kr. Krešimira 7
 34. Snježana Božić, F. Gažija 17
 35. Obit. Ferlindeš, Tome Blažeka 1
 36. Obit. Nemec, Ledinska 34
 37. Obit. Dolenec, Ivanjska 8
 38. Obit. Potroško, F. Galovića 22 A
 39. Obit. Krušelj, Križevačka 24 A