32. nedjelja kroz godinu
sdr

32. nedjelja kroz godinu

  • Post author:
  • Post category:Vijesti

Kako se približavamo koncu liturgijske godine, tako nam i sama čitanja donose tekstove iz Sv. Pisma koji nas potiču na budnost u vjeri. Evanđelje nam donosi jednu takvu prispodobu na današnju nedjelju u kojoj nas Isus želi potaknuti da budemo budni i bdijemo u svojoj vjeri kako nam se svjetiljka vjere ne bi ugasila i kako ne bismo zakasnili ući u vječnost kada „zaručnik“ (Isus) dođe o svom drugom dolasku. Prispodoba o deset djevica koje očekuju zaručnika (njih pet mudrih i pet ludih) je zapravo slika koja se može primijeniti u svakom trenutku života nas kršćana. Često možemo čuti od naših kršćana kako vele: za mene ide moja supruga ili majka na misu, ili za mene se moli moja supruga pa ne moram i ja još moliti i slični tomu izgovori. A prispodoba iz današnjeg evanđelja nam jasno govori da se ulje ne može dijeliti, nego ga treba dovoljno priskrbiti da ne bi nestalo kada zatreba. Drugim riječima, Isus nam jasno poručuje da i mi moramo biti poput mudrih djevica kojima nikada neće nestati ulja, odnosno molitve, euharistijskih susreta, sakramentalnog života, dobrih djela, jer sve je to ulje nas vjernika koje nam osvjetljava put u nebo. To se ne može dati drugome, podijeliti jer to svatko stječe sam za sebe, jer kako nekome dati svoja dobra djela, vjeru, sakramente, redovite dolaske na nedjeljno misno slavlje? Upaljene svjetiljke znak su unutarnje kvalitete, budnosti, snage duha koju netko ima ili nema, koju je netko za života stjecao ili je nije stjecao. To je nešto što se ne može dijeliti ili posuditi, jer u životu postoje stvari koje nitko drugi za nas ne može učiniti, kako nam to sugerira i sljedeća priča, povezana na neki način i s našim promišljanjem o euharistiji kao prilici za stjecanje prave mudrosti, a s njom i prilike za život u Božjoj vječnosti: „Neki je čovjek imao običaj svake nedjelje reći svojoj ženi: „Pođi za oboje na misu!“ Jedne je noći sanjao da su oboje umrli i zajedno došli do nebeskih vrata. Sveti ih Petar upita: „Jeste li vi gospodin i gospođa Mirković?“ Oni potvrdiše. „Dobro. Gospođa Mirković neka uđe za oboje“, reče sveti Petar.“

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJERONAUK:

  • prvopričesnici – srijeda (11.11.2020.) u 9 h u crkvi
  • krizmanici – subota (14.11.2020.) u 9 h u crkvi

SUSRET MINISTRANATA:

  • subota (14.11.2020.) u 10 h u crkvi