You are currently viewing 11. nedjelja kroz godinu

11. nedjelja kroz godinu

Lijepo je uvijek iznova primijetiti kako se Isus koristi slikama iz svakodnevnog života po kojima želi približiti Riječ Božju, ne samo svojim suvremenicima nego i svima nama. U današnjem evanđelju to čini kroz dvije slike. Prva slika je slika sjemena bačenog u zemlju čiji rast ne ovisi o sijaču. Dobro nam je poznata ova slika. Ratar sije sjeme jer znade da će to sjeme u zemlji proklijati, zatim izniknuti u malenu zelenu stabljiku, polako rasti i razvijati listove, zatim i klas, pa onda zrna u klasu, sve dok zrenjem svoju zelenu boju ne promjeni u zlatnu i postane spremno za žetvu. Druga slika je svojom porukom usko povezana s prvom slikom. Slika je to gorušičinog zrna posijanog u zemlju. U trenutku sijanja to je sjeme manje od svega drugog sjemena na zemlji, ali posijano naraste i postane veće od svega povrća tako da se u njemu ptice gnijezde. Tako je i s kraljevstvom Božjim. Njegova veličina se ne smije promatrati u trenutku sijanja, nego u vrijeme dozrijevanja. Kršćanima se u prenošenju logike Božjeg kraljevstva nije lako uspoređivati s drugim ponudama. Dugoročno je stvarnost drugačija. Ono što je na početku izgledalo malo i beznačajno, postane veliko kad je u pitanju osmišljavanje našeg osobnog života i davanja smisla životu uopće. Iz obiju prispodoba zrači Isusov neobični optimizam. On vjeruje u uspjeh onoga što čini! Uvjeren je da sjeme posijane riječi Božje ima snagu nadići sve prepreke, makar je jedna od njih i križ! Taj Isusov optimizam u skladu je s Ezekielovim proročanstvom u kojemu u odlomljenoj grančici posađenoj na visokoj gori možemo prepoznati križ na kojemu će biti zasijano sjeme koje će donijeti dobru žetvu i zrno gorušičino tako razgranato da se u njemu mogu nastaniti i ptice nebeske. Crkva se kroz dvije tisuće godina od one male grančice i malenog početnog gorušičina zrna koje je izraslo iz Isusovog groba i vjere u njegovo uskrsnuće, razgranala u veličanstveno stablo i proširila diljem svijeta i među svim narodima. To što smo postali veliki, pa nam se čini da smo kraljevstvo Božje, često nas zaslijepi i ne vidimo da ne živimo vjeru u skladu s Isusovom vjerom i njegovim navještajem Kraljevstva Božjeg. Da bismo to popravili trebamo svakog dana iznova osvješćivati si da smo mi to malo gorušičino zrno iz kojega treba rasti vjera u Isusovo kraljevstvo i širiti se na ljude oko nas. To će nam itekako pomoći da budemo ponizni, da budemo malene grančice, zrna gorušice, kraljevstva Božjega, strpljivo i zauzeto radeći na stvaranju preduvjeta velikom kraljevstvu Božjem, kako bi ono moglo biti vidljivo već sada i ovdje po našim djelima ljubavi spram naših bližnjih.

ŽUPNE OBAVIJESTI

VJENČANJE:

  • Mario Brunec i Ana Trninić – petak (21.6.2024.) u 17 h
  • Gabrijel Mađerić i Karla Sabolić – subota (22.6.2024.) u 16 h

KRŠTENJE:

  • Teo Brunec – petak (21.6.2024.) u 17 h
  • Hana Logar Pavlić – petak (21.6.2024.) u 18 h
  • Martin Papac – subota (22.6.2024.) u 11 h

ŽUPNI LISTIĆ

Leave a Reply